O čem se nemluví: stříkané PUR izolace a jejich hrozby.

O čem se nemluví: stříkané PUR izolace a jejich hrozby.

Cech pokrývačů Slovenska upozorňuje na zavádějící praktiky realizačních firem, které se zabývají montáží stříkaných PUR izolací. Významným nedostatkem tohoto řešení ve srovnání s tradičními postupy je náchylnost k chybám při instalaci, které vedou k nedodržení izolačních vlastností a ohrožení zdraví. Protože se CSS dlouhodobě věnuje zlepšování kvality realizací střešních projektů, cítíme povinnost upozornit na řadu odborných problémů souvisejících s aplikací stříkané izolace při zateplování šikmých střech.

Izolační vlastnosti stříkané pěny značně kolísají, kvalitu nikdo nekontroluje.
Především u stříkané pěny závisí kvalita výsledné izolace na mnoha faktorech (teplota chemických složek, teplota a vlhkost vzduchu při aplikaci, teplota a vlhkost povrchu konstrukce, kvalita povrchu konstrukce – prach, mastnota...), které je mimořádně obtížné ovlivnit. K tomu se přidává způsob aplikace, jehož výsledný efekt je silně ovlivněn osobou provádějící instalaci. Tyto skutečnosti montážní firmy neřeší a v praxi se setkáváme se zásadními vadami stříkané PUR izolace a nedostatečnými izolačními vlastnostmi.

U tradičních minerálních izolací stejně jako u průmyslově vyráběných PIR pěn podléhají kvalitativní vlastnosti izolace přísné kontrole. Ta se provádí pravidelným odběrem vzorků a zkouškami ve výrobním závodě a zaručuje uživateli deklarované vlastnosti po celou dobu životnosti stavby. Konstrukce zateplené tradiční minerální izolací nebo průmyslově vyráběnou PIR pěnou mají deklarované nejen tepelné, ale i protipožární, akustické a zejména statické parametry, kde správným návrhem vrstev konstrukce zabraňují kondenzaci vlhkosti v konstrukci, a tím i vzniku hniloby a plísní v dřevěném krovu nebo stěně.

V případě stříkané izolace se jedná o polyuretanovou (PUR) nebo polyisokyanurátovou (PIR) pěnu, která se skládá z methylendifenyl diisokyanátu (MDI) a kapalného polyhydroxylového produktu obsahujícího napěňovadlo (polyol). Jednotlivé složky pěny se míchají přímo na stavbě, takže výslednou kvalitu výrazně ovlivňuje osoba, která směs připravuje. Výrobce nemůže uživateli zaručit stejné parametry jako u tradičních izolací, protože dodává pouze jednotlivé chemikálie. Stručně řečeno, výsledné izolační vlastnosti vznikají přímo na stavbě a nikdo podrobně neprověřuje kvalitu a vlastnosti takto zrealizované izolace.

Složky stříkaných pěn představují zdravotní riziko, při neodborné manipulaci s nádobami může dojít k chemické reakci a hrozí nebezpečí výbuchu nádob. Další problematické momenty nastávají při míchání pěny, aplikaci pěny a při plnění technických požadavků na požární bezpečnost při výstavbě i při užívání staveb, např. při nebezpečném provedení napojení hořlavé izolace na komín prostupující střechou a pod.

Cech pokrývačů Slovenska také upozorňuje, že samotné pěnové komponenty jsou klasifikovány jako nebezpečný odpad, jsou hořlavé, jejich výpary jsou toxické a při vdechnutí mohou způsobit těžký astmatický záchvat. Složky reagují se vzdušnou vlhkostí, při vystavení této vlhkosti vzniká CO2, zvyšuje se tlak a při nesprávném zacházení hrozí nebezpečí výbuchu.

Odborníci Cechu pokrývačů Slovenska jsou kdykoli připraveni konzultovat tuto problematiku a poskytnout další informace laické i odborné veřejnosti – zhotovitelům, montážním firmám, výrobcům nebo prodejcům stavebních materiálů.


Cenová kalkulace