Požární ochrana (bezpečnost) stavební konstrukce vs. třída hořlavosti materiálů

Požární ochrana (bezpečnost) stavební konstrukce vs. třída hořlavosti materiálů

Při stavbě domu se používá množství různých stavebních a izolačních materiálů. Tyto materiály přímo ovlivňují tepelně-technické parametry stavby a mimo jiné ovlivňují i velmi důležitou oblast, kterou je požární ochrana budovy.


Požární odolnost konstrukce
sa posuzuje  v rámci celé konstrukční skladby, tj. od finální interiérové vrstvy až po finální exteriérovou vrstvu. Hodnota požární odolnosti požadovaná normou může být 30, 45, 60, 90 nebo více minut v závislosti na typu konstrukce.  
Taková konstrukce, která v plné míře splňuje parametry požární odolnosti požadované normou, však může bez problémů obsahovat i materiály s vyšší třídou hořlavosti. 


Třída hořlavosti 
je stanovená vlastnost jednotlivých stavebních materiálů použitých v konstrukčních skladbách. Patří sem např. omítkové směsi, izolační materiály, konstrukční materiály, různé deskové materiály, jako jsou OSB desky, SDK desky apod., které jsou definovány jako nehořlavé až po lehce hořlavé. . Velmi mylná a nešťastná je představa, že nelze vyrobit požárně bezpečnou skladbu ze dřeva s použitím přírodních stavebních a izolačních materiálů, jako jsou dřevovláknité desky, konopná nebo slaměná izolace. Správně navržená skladba s použitím těchto materiálů bez potíží zajistí požární bezpečnost z hlediska požární odolnosti v řádu minut a v případě požáru nebude takováto konstrukce produkovat tolik toxických a nebezpečných zplodin hoření jako skladba, v níž jsou použity a zabudovány syntetické, umělé materiály. 


Je statisticky prokázáno, že 9 z 10 osob při požáru rodinného domu nezahyne v plamenech, ale na následky udušení zplodinami vznikajícími při požáru. Právě proto je zásadní, co vlastně při požáru hoří a co obsahují stavební materiály a konstrukce zasažené požárem. Drtivá většina požárů nevzniká přímo v konstrukcích, ale nedopatřením, přičemž ohnisko požáru může být v obytné místnosti (nábytek, záclony, koberce...).


 Velmi dobrým příkladem je například stavba dřevostavby, která je vyplněna izolací z foukané slámy. Na první pohled materiál nevhodný z hlediska hořlavosti však zajišťuje vysokou požární bezpečnost konstrukce. Důvodem je vysoká aplikační objemová hmotnost dosahující úrovně až 140 kg/m3. Tato vysoká objemová hmotnost (hustota) materiálu zajišťuje spíše doutnání než skutečné hoření, protože sláma v této formě obsahuje minimum vzduchu, který je hlavním motorem šíření plamene a požáru. Sláma také při doutnání neuvolňuje do ovzduší tak velké množství toxinů a zplodin jako vzniká například při hoření polystyrenu nebo jiných umělých materiálů.  Velmi podobné vlastnosti mají i další přírodní izolační materiály, například dřevovláknitá izolace. I zdánlivě nevhodná skladba tak může v případě vzniku požáru zajistit obyvatelům domu větší ochranu. Proto je potřebné se na tuto problematiku podívat komplexně! 




Cenová kalkulace