Proč si postavit dům ze slámy?

Proč si postavit dům ze slámy?

Sláma se po kvalitním zpracováním stává podobně jako dřevo zdravým a trvanlivým přírodním materiálem, který se pro stavbu budov používal už v minulosti. Sláma je místní a především obnovitelný zdroj, který lze snadno vrátit do přírody. Také to je jedním z důvodů, proč jsou domy ze slámy považované za ekologickou formu bydlení. V článku níže se dozvíte, jaké další výhody mají stavby ze slámy. 

Legendární pohádku o třech prasátkách všichni známe. Pokud bychom ji však měli přenést do přítomnosti, prasátka v dřevěném nebo slaměném domečku by pomoc od toho třetího v domečku zděném vůbec nepotřebovala.   V současnosti jsou totiž právě domy ze slámy a dřeva spolehlivým řešením kvalitního bydlení.

Jaké jsou výhody staveb ze slámy?
Výhodou domů postavených ze slámy je velmi dobrá tepelná izolace. Dosahuje dokonce úrovně energeticky pasivního, nulového, nebo až plusového standardu. Sláma mimo to zajišťuje také dobré vnitřní klima staveb. Slaměné stěny je však při výstavě vždy nutné řešit jako difuzně otevřené. I když je sláma jako zbytkový produkt zemědělství poměrně levná, stavbu z ní si nemůžeme představovat jako nejlacinější alternativu na trhu. Slaměný dům, který je vybudovaný stavební firmou na klíč, je částečně nákladný – a to proto, že je nutné mít profesionálně vypracovaný projektový plán. Ostatní části konstrukce domů ze slámy jsou stejné jako při výstavbě rodinného domu ze dřeva.


Jaká forma izolace se používá u staveb ze slámy?
U staveb ze slámy je potřeba definovat, co znamená pojem foukaná sláma. Foukaná sláma je totiž forma izolace. Slaměná izolace, jak ji známe dnes, prošla dlouho vyvíjeným novým výrobním procesem. Tento proces umožňuje dosahovat vysoké aplikační objemové hmotnosti foukané slaměné izolace, která zajišťuje vynikající ochranu proti přehřívání v letním období a zároveň vysokou ochranu před hlukem. Víc o foukané slámě se dozvíte také na stránce www.domzoslamy.sk.

Jaké jsou výhody foukané slámy?
 Jednou z hlavních výhod je fakt, že při využití foukané slámy je podstatně vyšší garance čistoty a balíky slámy jsou bez pšeničných zrn. U slaměných balíků vždy hrozí riziko, že v balíku je část nevymlácených zrn, což může představovat lákadlo zejména pro hlodavce. Mimo to není možné 100% zkontrolovat kvalitu každého balíku zvlášť. Podstatné je, zda je balík slámy dobře proschlý, že v něm není začínající hniloba atp. Velmi závisí na kvalitním skladování balíků. U foukané slámy je možné toto riziko zcela vyloučit. A to proto, že foukaná sláma je nasekaná na krátké části, a protože není nabalíkovaná, lehko se přeseje a oddělí od všech pšeničných zrn. Při výrobě se také kontroluje, jesli je sláma úplně suchá. Nabízíme však také certifikované slaměné balíky ve 100% kvalitě.

Další výhodou využití foukané slámy oproti foukané celulóze je to, že nepotřebuje žádnou speciální chemickou ochranu proti škůdcům.

 Oproti foukané celulóze nebo foukanému dřevovláknu má foukaná sláma vyšší objemovou hmotnost, konstrukce má tedy po nafoukání větší akumulaci tepla uvnitř objektu. Funguje ideálně také jako ochrana proti letnímu přehřívání. Tato velká objemová hmotnost a zároveň také samotný tvar slámy (duté trubičky) mají vliv na akustiku stavby. Taková konstrukce má skvělou akustiku. Sláma perfektně tlumí hluk z exteriéru. Vysoká objemová hmotnost zajišťuje také požadovanou požární ochranu.

Foukaná sláma nabízí oproti jiným formám slaměné izolace podstatně vyšší variabilitu konstrukcí, tlouštěk a jejich kombinací a je stejně tak dostupná pro každou firmu, která realizuje dřevěné konstrukce, krovy nebo dřevostavby. Konstrukci si totiž postaví podle projektu a objednají si jen nafoukání slámy stejně, jako si teď můžete objednat nafoukání jakékoli jiné foukané izolace (celulóza, dřevovlákno, konopí, minerální vlna...).



Jaká je cena izolace z foukané slámy?
 Jelikož se jedná o vysokou objemovou hmotnost, je nutné použít velké množství materiálu, což se projevuje také na ceně. Je mírně dražší než foukaná celulóza nebo foukané dřevovlákno, u nichž se foukají nižší objemové hmotnosti. Orientační cena začíná v závislosti na dodavateli už na 150 EUR/m3 bez DPH včetně materiálu a práce. Je to však jen orientační hodnota, neboť cena závisí v první řadě na objemové hmotnosti. Stejně tak záleží na tom, jestli se jedná o menší, nebo větší stavbu.

Je foukaná sláma certifikovaným systémem?
Poskládat konstrukce z hlediska tepelných odporů nebývá problém. Kritické bývá posouzení požární ochrany stavby. Již brzy budou pro projektanty a realizačné firmy na Slovensku k dispozici certifikáty požární odolnosti. Ty jsou důležité proto, aby mohli šikovní architekti a projektanti pohodlně pracovat a navrhovat 100% bezpečné stavby.

Slaměný dům v systému Tepore je určen pro výstavbu pasivních až aktivních slaměných domů (od energeticky úsporných až po pasivní a aktivní stavby).

Co je systém Ekopanelů?
U staveb ze slámy je důležité zmínit také systém Ekopanelů. Systém Ekopanel je vhodný pro realizaci všech typů dřevostaveb. Máme na mysli konkrétně nízkoenergetické, pasivní, nulové nebo aktivní domy ze dřeva, kde se jako izolace použijí slaměné desky. Jednotlivá systémová řešení Ekopanelu by měla být správně zvolená pro vybraný typ dřevostavby. Je nutné dbát především na kompletní návrh stavby, který musí být jednotný tak, aby byla zajištěna plná funkčnost a požadovaná kvalita.


O dřevostavbách se všeobecně říká, že jsou ekologičtější formou bydlení. Při výběru domu bychom totiž měli dbát také na životní prostředí, což může vyústit až v rozhodnutí použít na dům slaměnou izolaci. Čím je spotřeba energií nižší, tím menší je množství vyprodukovaných škodlivých emisí CO2 do ovzduší. Příkladem ekologičtějšího bydlení jsou pasivní, nízkoenergetické a nulové domy.

Uvažujete o pasivním či nízkoenergetickém domě ze dřeva s využitím slaměné izolace? Kontaktujte nás!



Cenová kalkulace